ქვემო ქართლში 7500 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“, ქვემო ქართლში წყალუზრუნველყოფის გაუმჯობესების მიზნით, ქ. რუსთავში სამუშაოებს ახორციელებს. პროექტი მდინარე მტკვრის მარცხენა ნაპირის ნატანისა და შლამისგან წმენდას ითვალისწინებს. ჩატარებული სამუშაოები გარდაბნის სარწყავ სისტემაში წყლის შეუფერხებლად მიწოდებას უზრუნველყოფს.
შედეგად, ქ. გარდაბნისა და სოფლების თაზაქენდი, ბირლიკი, კალინინო, ბოტანიკა, კაპანახჩი, ლელაშხა, თბილწყარო, ქესალო, ნაზარლო, ვახტანგისისა და ჯანდარის 7500 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება, რაც სოფლის-მეურნეობის პროდუქციის წარმოების გაზრდას მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს.ექსპლუატაციის პროგრამით მიმდინარე ღონისძიებებს საქართველოს მელიორაცია ოქტომბრის ბოლოს დაასრულებს.
2012-2024 წლებში, ქვემო ქართლის რეგიონში განხორციელებული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების შედეგად, წყალუზრუნვეყოფილია დამატებით 34,094 ჰექტარზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი, ხოლო სარწყავი წყლის მიწოდება 32,067 ჰექტარზე გაუმჯობესდა.

Irrigation water supply will improve on 7500 ha of agricultural land area in Kvemo Kartli
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is carrying out works in the city of Rustavi, for the improvement of water supply in Kvemo Kartli. The project envisages cleaning of the left embankment of the Kura (Mtkvari) River from sediment and silt. The works carried out will ensure an unhindered supply of water to the irrigation scheme. As a result, irrigation water supply will improve on 7500 ha of agricultural land area of the town of Gardabani and the villages: Tazakendi, Birliki, Kalinino, Botanika, Kapanakhchi, Lelashkha, Tbiltskaro, Kesalo, Nazarlo, Vakhtangisi and Jandara, that will significantly facilitate to the increase of agricultural production. “Georgian Amelioration” ltd will complete the works ongoing within the operation program by late October.
As a result of the amelioration infrastructural projects implemented in Kvemo Kartli region within the years of 2012-2024, additionally more than 34 094 hectares of agricultural land area have been water supplied, while irrigation water supply has improved on 32 067 hectares.