ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში ლესა-ჩიბათის დამშრობ მასივზე სამუშაოები მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ სამელიორაციო სისტემის მოწესრიგების სამუშაოებს ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფლების ლესა-ჩიბათის ტერიტორიაზე ახორციელებს. ხე-ბუჩქნარისა და ნატანი მასისგან 2,2 კილომეტრი სიგრძის კოლექტორული არხების გაწმენდითი სამუშაოები მიმდინარეობს.
გაწმენდილ არხებში წყლის შეუფერხებლად გადინების შედეგად, მიმდებარედ არსებული საკარმიდამო ნაკვეთებისა და სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ფართობის დატბორვის საფრთხე აღარ იარსებებს.
ექსპლუატაციის ღონისძიებები, რომელსაც „საქართველოს მელიორაცია“ საკუთარი ძალებით ახორციელებს, დასრულების ეტაპზეა.
აღსანიშნავია, რომ 2012-2024 წლებში, „საქართველოს მელიორაციის“ მიერ გურიის რეგიონში განხორციელებული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების შედეგად, დრენირებულია 2175 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი.

Works are underway on Lesa-Chibati drainage massif in Lanchkhuti municipality
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is carrying out works for the alignment of the amelioration scheme on the territory of the Lesa-Chibati villages, in Lanchkhuti municipality. Up to 2.2. km long water collection canals are being cleaned from vegetation and sediment.
As a result of the unhindered discharge of water through the cleaned canals, there will no longer be a threat of flooding the adjacent household plots and agricultural land area.
The operational arrangements, carried out by “Georgian Amelioration” ltd by own resources are at the stage of completion.
It’d be noted that as a result of the amelioration infrastructural projects implemented by “Georgian Amelioration” in Guria region, within the years of 2012-2024, total of 2,175 hectares of agricultural land area have been drained.