კახეთში მელიორაციის საკითხებზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა კახეთში სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ალადაშვილთან და მუნიციპალიტეტების მერებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა. შეხვედრაზე განხორციელებული და მიმდინარე სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტები განიხილეს. ყურადღება გამახვილდა სამელიორაციო სამუშაოების დაგეგმვის პროცესში ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების ჩართულობაზე. საუბარი შეეხო კომპანიასა და ფერმერებს შორის წყალსარგებლობის შეთანხმების გაფორმების აუცილებლობას.
„სარწყავი წყლით დადგენილი წესით სარგებლობისთვის, აუცილებელია, ფერმერებსა და საქართველოს მელიორაციას შორის წყალსარგებლობის შეთანხმების გაფორმება, რათა წყლის არსებული რესურსების ეფექტიანი გამოყენება, სწორად მართვა და განაწილება იყოს შესაძლებელი“, - აღნიშნა გიგლა თამაზაშვილმა.
შეხვედრა კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციაში გაიმართა, რომელსაც „საქართველოს მელიორაციის“ ხელმძღვანელი პირები და რეგიონში შემავალი მუნიციპალიტეტის მერები ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ 2012-2024 წლებში კახეთში განხორციელებული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების შედეგად, წყალუზრუნველყოფილია დამატებით 20 140 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი, სარწყავი წყლის მიწოდება 16 285 ჰექტარზე გაუმჯობესდა, ხოლო დრენირებული მიწის ფართობის რაოდენობა 8725 ჰექტარს შეადგენს.

Working meeting was held on amelioration issues in Kakheti
Gigla Tamazashvili-General Director of “Georgian Amelioration” ltd has held a working meeting with the State Representative in Kakheti region -Giorgi Aladashvili and the Mayors of municipalities. Ongoing and implemented amelioration infrastructural projects have been discussed at the meeting. The attention was focused on the involvement of local government representatives in amelioration works planning process. The discussion referred to the necessity of concluding an agreement on water use between the company and farmers.
“In order to use irrigation water in accordance with the rule set, it is necessary to conclude an agreement on water use between farmers and Georgian Amelioration Company for ensuring effective use, proper management and allocation of the available water resources” -Gigla Tamazashvili mentioned.
The meeting was held in Kakheti Regional Administration and attended by the management of “Georgian Amelioration” and the Mayors of the municipalities of the region.
It’d be noted that as a result of the amelioration infrastructural projects implemented in Kakheti within the years 2012-2024, an additional 20,140 ha of agricultural land area has been water covered, irrigation water supply has improved on 16,285 ha, while drainage covered 8,725 hectares.