შიდა ქართლში 650 ჰექტარამდე სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება
შპს „საქართველოს მელიორაცია“ ქვეყნის მასშტაბით სამელიორაციო ინფრასტრუქტურულ პროექტებს უწყვეტ რეჟიმში ახორციელებს.
შიდა ქართლში, სოფლების ახალსოფელი-სამწევრისის ტერიტორიაზე სკრა-ქარელის სარწყავი სისტემის მაგისტრალური არხის 1 კილომეტრიანი მონაკვეთი იწმინდება.
ექსპლუატაციის პროგრამით ჩატარებული სამუშაოები არხში წყლის შეუფერხებლად გადინებას შეუწყობს ხელს, რაც დაახლოებით 650 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდებას გააუმჯობესებს.
საირიგაციო არხი ქარელისა და გორის მუნიციპალიტეტების 8 სოფელს (სამწევრისი, ქარელი, ხვედურეთი, ქვენაფლავი, ღვლევი, სკრა, რიეთი, ბეთლემი) ემსახურება.
სამუშაოებს კომპანია საკუთარი ძალებით ახორციელებს და მიმდინარე თვის შუა რიცხვებში დასრულდება.
აღსანიშნავია, რომ დღეისათვის შიდა ქართლის რეგიონში სამელიორაციო ინფრასტურქტურის 10 სარეაბილიტაციო პროექტი მიმდინარეობს. შედეგად, წყლით უზრუნველყოფა 12,250 ჰექტარ სავარგულზე გაუმჯობესდება.

Irrigation water supply will be improved on up to 650 ha of agricultural land area in Shida Kartli
“Georgian Amelioration” ltd is uninterruptedly carrying out ameliorative infrastructural projects throughout the country.
1 km long section of main canal of Skra-Kareli irrigation scheme is being cleaned on the territory of the villages Akhalsopeli-Samtsevrisi in Shida Kartli.
The works carried out within the operations program will contribute to unhindered flow of water in the canal, which will improve irrigation water supply on up to 650 ha of agricultural land area.
The irrigation canal serves 8 villages of Kareli and Gori municipalities (Samtsevrisi, Kareli, Khvedureti, Kvenaplavi, Gvlevi, Skra, Rieti, Betlemi).
The works carried out by the company’s own resources will be completed by the middle of the current month.
It’d be noted that currently 10 rehabilitation projects of ameliorative infrastructure are underway in Shida Kartli region. As a result, water supply will be improved on 12,250 ha of agricultural land area.