საქართველოს მელიორაციის გენერალური დირექტორი გიგლა თამაზაშვილი საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში, წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციის გამგეობის წევრებს შეხვდა
სარწყავი წყლის ეფექტიანი განაწილება მნიშვნელოვანი გამოწვევაა საქართველოს მელიორაციის კომპანიისთვის. თავის მხრივ, ამ რესურსის სწორ მართვაზე მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული ხარისხიანი და უხვი მოსავლის მიღება და ფერმერთა შემოსავალი. წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციების (წმო) შექმნა, განვითარება და ეფექტიანი მართვა არის გზა, რომელიც ყველა განვითარებულმა ქვეყანამ გაიარა და დანერგა სარწყავი წყლის რესურსების სწორი მენეჯმენტის მიზნით.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში ახლად შექმნილ წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციის გამგეობის წევრებთან გამართულ შეხვედრაზე წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციების (წმო) ფუნქციონირების საკითხები განიხილა შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა.
საგარეჯოს წყალმომხმარებელთა ორგანიზაცია ფერმერთა პირველი გაერთიანებაა, რომელიც საქართველოს მელიორაციასთან მჭიდრო თანამშრომლობით გეგმავს წევრების სარწყავი წყლით უზრუნველყოფას და სამელიორაციო სერვისების მკვეთრ გაუმჯობესებას. წყალმომხმარებელთა ორგანიზაცია მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით შეიქმნა და, პირველ ეტაპზე, მის განვითარებაზეც მსოფლიო ბანკი იზრუნებს, რომელიც, გარდა ტექნიკური დახმარებისა, გამოცდილების გაზიარებისა და ინოვაციების დანერგვის მიზნით, საერთაშორისო ექსპერტებს მოიწვევს.
„კომპანიის მიზანია, ხელი შეუწყოს ფერმერთა პირველ გაერთიანებას; ვასწავლოთ სწორი ორგანიზაციული მართვა, სწორი მიდგომები და ის საირიგაციო პროცესები, რომლებიც შემდგომში უნდა განვითარდეს. წყლის რესურსების ეფექტიანად გამოყენების და ფერმერისათვის საჭირო დროს, საჭირო რაოდენობის წყლის სტაბილური მიწოდებისა და სამართლიანი განაწილების უზრუნველსაყოფად, იმედი მაქვს, რომ არამარტო კახეთის რეგიონში, არამედ ქვეყნის მასშტაბით, სხვადასხვა საირიგაციო სისტემაზე წყალმომხმარებლთა ორგანიზაციები შეიქმნება“, - აღნიშნა გიგლა თამაზაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ პირველი წყალმომხმარებელთა ორგანიზაცია, რომელშიც 184 ადგილობრივი ფერმერია გაერთიანებული ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის მარჯვენა მაგისტრალური არხის გ-16 და გ-31 გამანაწილებლების არეალში დაფუძნდა და მოიცავს სოფლებს: გიორგიწმინდა, ნინოწმინდა და წყაროსთავი.

Gigla Tamazashvili-General Director of “Georgian Amelioration”met with the WUO board members in Sagarejo Municipality
Effective distribution of irrigation water is a serious challenge for the Georgian Amelioration Company. In its turn, high quality and abundant harvest and farmers' income significantly depends on proper management of this resource. Establishment, development and effective management of water user organizations (WUOs) is a path that all developed countries have taken and introduced for proper management of irrigation water resources.
Gigla Tamazashvili -GA General Director has discussed the WUO operational issues at the meeting with the newly established WUO board members in Sagarejo Municipality.
The Sagarejo WUO is the first farmers union which in close cooperation with Georgian Amelioration, plans to supply irrigation water to its members and significantly improve amelioration services. The WUO has been established with the World Bank support and on the first stage, the World Bank will contribute to its development as well, which, apart from the technical assistance, will invite international experts to share experience and introduce innovations.
“The goal of the Company is to promote the first farmers’ union; to guide them to proper organizational management, right approaches and irrigation processes that need to be developed further. I hope that for ensuring efficient use of water resources and stable supply and fair distribution of water to the farmers in the right amount at the right time, WUOs will be established not only in Kakheti region, but throughout the country on various irrigation schemes as well,” said Gigla Tamazashvili.
It’d be noted that the first WUO, incorporating 184 local farmers, has been established in the area of G-16 and G-31 distributaries of Kvemo Samgori right main canal and includes the villages of Giorgitsminda, Ninotsminda and Tskarostavi.