ქვემო ქართლში, 800 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი რეგულარულად მოირწყვება
საქართველოს მელიორაცია წყალუზრუნველყოფილი ფართობების გაზრდის მიზნით, ტბისი-კუმისის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციას ატარებს.
თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში, ალგეთის წყალგამტარის 1,4 კმ სიგრძის ავარიული მონაკვეთი სრულად განახლდება; შედეგად, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის 6 სოფლის (ხაიში, ქოსალარი, დიდი დურნუკი, პატარა დურნუკი, შავსაყდრისა და წინწყაროს ნაწილი) 800 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი რეგულარულად მოირწყვება.
პროექტის ღირებულება 3 მლნ ლარზე მეტია.
მიმდინარე სამუშაოები „საქართველოს მელიორაციის” გენერალურმა დირექტორმა, თენგიზ ნასარიძემ ადგილობრივი ხელისუფლების ხელმძღვანელ პირებთან ერთად დაათვალიერა და ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა.
„სამელიორაციო სისტემების რეაბილიტაციას ქვეყნის მასშტაბით ინტენსიურად ვახორციელებთ. ქვემო ქართლის რეგიონში სამუშაოები მიმდინარეობს ტბისი-კუმისის სარწყავი სისტემის ერთ-ერთ ძირითად წყალგამტარზე, სადაც ავარიული მდგომარეობა იყო. მნიშვნელოვანია, რომ, სისტემის რეაბილიტაციით, 800 ჰექტარზე გაუმჯობესდება წყალუზრუნველყოფა“, - განაცხადა თენგიზ ნასარიძემ.

800 hectares of agricultural land area will be regularly irrigated in Kvemo Kartli
“Georgian Amelioration” LTD is implementing rehabilitation of the Tbisi-Kumisi irrigation system, in order to increase water-supplied areas.
The 1.4 km length of emergency section of the Algeti water conduit will be fully renovated in Tetritskaro municipality; As a result, 800 hectares of agricultural land area of 6 villages (Khaishi, Kosalari, Didi Durnuki, Patara Durnuki, parts of Shavsakdari and Tsintskaro) in Tetritskaro municipality will be regularly irrigated.
The cost of the project is more than 3 million GEL.
Mr. Tengiz Nasaridze, the general director of "Georgian Amelioration", together with the leaders of the local government inspected the ongoing works and met local farmers.
"We intensively implement rehabilitation of Amelioration systems across the country. In Kvemo Kartli region, the works are underway on one of the main water conduits of the Tbisi-Kumisi irrigation system, where there was an emergency situation. It’s important that with the rehabilitation of this system, water supply will be improved on 800 hectares"- said Tengiz Nasaridze.