ოთარ შამუგია ქვემო ქართლში სამელიორაციო ობიექტებზე განხორციელებული და მიმდინარე სამუშაოების შედეგებს ადგილზე გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია მარნეულში იმყოფებოდა. მინისტრი, ქვემო ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი დოხტურიშვილთან ერთად, სამელიორაციო ობიექტებზე განხორციელებული და მიმდინარე სამუშაოების შედეგებს ადგილზე გაეცნო და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
შპს „საქართველოს მელიორაციის” მიერ ჩატარებული მასშტაბური აღდგენითი სამუშაოების შედეგად, სოფელ შაუმიანში, 30 წლიანი პაუზის შემდეგ, სარწყავი სისტემა ამოქმედდა. შაუმიანისა და ხიხანის მოსახლეობა, სამი ათეული წლის შემდეგ, სარწყავი წყლით წელს პირველად ისარგებლებს.
„სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის აღდგენა და რეაბილიტაცია არის უმნიშვნელოვანესი. ჩვენ ამ მიმართულებით მასშტაბურ პროექტებს ვახორციელებთ, რითაც საშუალებას ვაძლევთ ფერმერებს, აწარმოონ ხარისხიანი, მაღალი ღირებულების პროდუქცია. მარნეულის მუნიციპალიტეტში სრულად აღვადგინეთ სარწყავი ინფრასტრუქტურა, რისთვისაც რამდენიმე მილიონი ლარის ინვესტიცია განხორციელდა. 30 წლის შემდეგ, წელს პირველად, გავუშვით წყალი.ათას ჰექტარ ფართობზე მეტი წყლით უზრუნველყოფილი იქნება”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა, ადგილობრივ მოსახლეობასთან გამართულ შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ სოფელ ფარცხისში, უხვი ნალექის გამო განვითარებული მეწყრული პროცესების შედეგად, ტბისი-კუმისის სარწყავ სისტემაზე დაზიანებული მილსადენის აღდგენითი სამუშაოები ინტენსიურად მიმდინარეობს და წყლის მიწოდება უახლოეს პერიოდში აღდგება.
„თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში დავათვალიერეთ მიმდინარე სამუშაოები. მეწყრული პროცესების გამო, მილსადენი მწყობრიდანაა გამოსული. მელიორაციის კომპანია მასშტაბურ სამუშაოებს ატარებს საკუთარი ძალებით. ყველაფერი კეთდება იმისათვის, რომ ძალიან მალე აღვადგინოთ სისტემა - მობილიზებულია ტექნიკა და სამუშაო ძალაც. ყველა პირობაა შექმნილი, რომ ძალიან მალე მივაწოდოთ მოსახლეობას სარწყავი წყალი”, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
„საქართველოს მელიორაცია”, გეოლოგების რეკომენდაციის გათვალისწინებით, აღდგენით სამუშაოებს ინტენსიურად ახორციელებს. აღნიშნული სარწყავი სისტემით ქვემო ქართლის რეგიონის 17 სოფლის, დაახლოებით, 3500 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობის წყალუზრუნველყოფა ხორციელდება.

Otar Shamugia got acquainted with the results of implemented and ongoing works locally on amelioration facilities in Kvemo Kartli
The Minister of Environment Protection and Agriculture Otar Shamugia visited Marneuli. The Minister, together with the State Representative to Kvemo Kartli Giorgi Dokhturishvili, got acquainted with the results of implemented and ongoing works locally on amelioration facilities and met with the population. The amelioration company carries out large-scale works on its own.
As a result of large-scale restoration works, carried out by “Georgian Amelioration” Ltd., after a 30-year pause the irrigation system was activated in the village of Shaumiani. The population of Shaumiani and Khikhani will use irrigation water for the first time after three decades.
"Restoration and rehabilitation of amelioration infrastructure is very important. We carry out large-scale projects in this direction, thus enabling farmers to produce quality, high-value products. We have completely restored the irrigation infrastructure in Marneuli Municipality, for which the investment of some million GEL has been implemented.This year, we discharged water for the first time, after 30 years. More than thousand hectares will be water provided" - said Otar Shamugia.
At a meeting with the local population in the village of Partskhisi, the Minister mentioned that as a result of landslides due to heavy rainfall, the repairing works of the damaged pipeline on the Tbisi-Kumisi irrigation system are intensively underway and water supply will be restored in the nearest future.
"We inspected the ongoing works in Tetritskaro municipality. Due to landslides, the pipeline is out of order. Everything is being done to restore the system very soon - equipment and labor force are also mobilized. There are all conditions for providing irrigation water to the population very soon" - mentioned the Minister of Environment Protection and Agriculture.
"Amelioration of Georgia", taking into account the recommendation of geologists, is carrying out restoration works intensively. This irrigation system provides water supply to approximately 3500 hectares of agricultural land ares in 17 villages of Kvemo Kartli region.