გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ სარწყავი სეზონის პარალელურად სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებას განაგრძობს.
გორის მუნიციპალიტეტში, ნადარბაზევის წყალსაცავიდან მკვებავი სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია ჯამში 18 კილომეტრი სიგრძის წყალგამანაწილებელი არხების აღდგენა, რკინაბეტონის ღარებისა და სხვადასხვა ჰიდროტექნიკური ნაგებობების მოწყობა.
ჩატარებული სამუშაოები სოფელ ნადარბაზევის, შავშვების, ხურვალეთის, ნიგოზასა და ზემო რენეს 1000 ჰექტარზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობის სტაბილურად მორწყვას უზრუნველყოფს.
პროექტის ღირებულებაა 3 287 777 მლნ ლარი.
სამუშაოები გასული წლის სექტემბერში დაიწყო და მიმდინარე წლის შემოდგომაზე დასრულდება.
საირიგაციო სისტემაზე მიმდინარე სამუშაოებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ოთარ შამუგია და საქართველოს მელიორაციის გენერალური დირექტორი დავით წითლიძე შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულის პირველ მოადგილესთან, სიმონ გულედანთან ერთად გაეცნენ და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდნენ.

Improvement of amelioration infrastructure is continued in Shida Kartli
"Georgian Amelioration" Ltd of The Ministry of Environment Protection and Agriculture continues to improve the reclamation infrastructure in parallel to the irrigation season.
The rehabilitation of the irrigation system from the Nadarbazevi Reservoir is underway in an active mode in Gori Municipality.
Within the framework of the project, it is planned to restore water distribution canals of 18 kilometers length totally, arrange reinforced concrete furrows and various hydraulic structures.
The carried out works will provide stable irrigation to more than 1000 hectares of agricultural land in the villages of Nadarbazevi, Shavshvebi, Khurvaleti, Nigoza and Zemo Rene.
The cost of the project is 3 287 777 million GEL.
The works started last year in September and will be completed in Autumn of the current year.
Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Otar Shamugia and General Director of “Georgian Amelioration” LTD Davit Tsitlidze, together with the First Deputy of State Representative to Shida Kartli Simon Guledani, got acquainted with the ongoing works on the irrigation system and met with the local population.