სკრა-ქარელის სარწყავი სისტემის მაგისტრალური არხი იწმინდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“ წყალუზრუნველყოფილი და დრენირებული ფართობების გაზრდის მიზნით, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურულ პროექტებს აქტიურად ახორციელებს.
შიდა ქართლში სკრა-ქარელის სარწყავი სისტემის სარემონტო სამუშაოები მიმდინარეობს. ქარელში მცენარეული ნატანისა და შლამისგან მაგისტრალური არხის 2 კილომეტრიანი მონაკვეთი იწმინდება.
ჩატარებული სამუშაოები არხში წყლის შეუფერხებლად გადინებას უზრუნველყოფს, რაც სარწყავი წყლის მიწოდებას 1000 ჰექტარამდე სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე გააუმჯობესებს.
აღდგენილი საირიგაციო არხით ქარელისა და გორის მუნიციპალიტეტების სოფლების ქვემო ხვედურეთის, ზემო ხვედურეთის, ღვლევის, ქვენაფლავის, ქ. ქარელის, სკრის, ბეთლემისა და რიეთის მოსახლეობა ისარგებლებს.

Main canal of the Skra-Kareli irrigation scheme is being cleaned
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Environment Protection and Agriculture is actively implementing ameliorative infrastructural projects for increasing water supplied and drained areas.
Repair works of Skra-Kareli irrigation scheme are underway in Shida Kartli.
A 2-kilometer section of main canal in Kareli is being cleaned from plant sediment and sludge.
The works carried out will ensure uninterrupted flow of water in the canal, improving supply of irrigation water to 1000 hectares of agricultural land area.
Population of the villages Kvemo Khvedureti, Zemo Khvedureti, Ghvlevi, Kvenaflavi, Kareli, Skra, Bethlehem and Rieti of Kareli and Gori municipalities will benefit from the restored irrigation canal.