სოფელ ხიხანსა და შაუმიანში 30 წლის შემდეგ სარწყავი სისტემა ამუშავდება
მარნეულის მუნიციპალიტეტში სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მნიშვნელოვანი პროექტების განხორციელება იწყება.
სოფელ ხიხანსა და შაუმიანში 30 წლის შემდეგ სარწყავი სისტემა ამუშავდება.
სამუშაოები, რომელიც უახლოეს დღეებში დაიწყება ითვალისწინებს სატუმბი სადგურების მშენებლობას, სადაწნეო მილსადენების, წყალგამანაწიებელი კვანძების, წყალშემკრებებისა და სხვა სამელიორაციო ნაგებობების მოწყობას. რეაბილიტაცია ჩაუტარდება ხიხანისა და შაუმიანის სარწავ არხებს.
აღდგენილი საირიგაციო სისტემით მუნიციპალიტეტში 1000 ჰექტარზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი მოირწყვება.
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალური დირექტორი დავით წითლიძე კომპანიის ხელმძღვანელ პირებთან ერთად სოფელ ხიხანში იმყოფებოდა, სადაც ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა და მათ დაგეგმილი სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა.

Irrigation scheme will start up in the villages of Khikhani and Shaumiani after 30 years
Implementation of significant amelioration infrastructural projects commence in Marneuli municipality.
Irrigation scheme will start up in the villages of Khikhani and Shaumiani after 30 years. The works which will be initiated in the nearest period envisage construction of pumping stations and arrangement of pressurized pipelines, division boxes, water collecting and other amelioration structures. Shaumiani and Khikhani irrigation canals shall be rehabilitated.
The repaired irrigation scheme shall ensure irrigation of more than 1000 ha of agricultural land area in the municipality.
David Tsitlidze-General Director of “Georgian Amelioration” ltd together with the company management has visited the village Khikhani, met with the local population and introduced them with the scheduled rehabilitation works.