სამუშაო შეხვედრა სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულთან
მელიორაციის კუთხით ფოთში არსებულ საჭიროებებზე და განსახორციელებელ პროექტებზე იმსჯელეს შპს ,,საქართველოს მელიორაციის" ექსპლუატაციის დირექტორმა, გიორგი ხუბუამ, სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა, ალექსანდრე მოწერელიამ და ფოთის ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა.
შეხვედრის შემდეგ ის ადგილები დაათვალიერეს, სადაც სამუშაოების განხორციელება იგეგმება. პროექტის ფარგლებში მდინარე რიონის ქალაქში გამავალი არხი დანალექი შლამისა და ნატანისაგან გაიწმინდება.
აღდგენითი სამუშაოები ჩაუტარდება ნაპირდამცავ ჯებირებს. არხი წამში 400 კუბურ მეტრს გაატარებს, რაც მნიშვნელოვანია რიონის ჰიდროდინამიური რეჟიმისთვის, შავი ზღვის სანაპირო ზოლის სტაბილიზაციისა და წყალდიდობის პრევენციისთვის.
სამუშაოები აგრეთვე ითვალისწინებს მეშვიდე კილომეტრის ნიშნულიდან ზღვამდე რიონის ფსკერისა და ზღვის შესართავთან ამჟამად მოსილული მარცხენა შტოს გაწმენდას.
ამჟამად მუშაობა მიმდინარეობს ქალაქ ფოთში გამავალი მდინარე რიონის არხის რეაბილიტაციის დეტალური საინჟინრო პროექტის შედგენაზე.

Work meeting with State Trustee in Samegrelo-Zemo Svaneti
George Khubua-Operation Director of “Georgian Amelioration” ltd, Aleksandre Motserelia -State Trustee in Samegrelo-Zemo Svaneti and representatives of local authorities in Poti discussed the existing needs of Poti and future projects, as well as visited the sites where implementation of the works is scheduled. Within the project :
The River Rioni canal passing by the town shall be cleaned from silt and sediment; Repair works shall be carried out on the embankment protection structure.
The canal shall discharge 400 m3/s that is important for hydro-dynamic regime of the district, stabilization of the Black Sea riparian line and floods prevention.
Furthermore the works envisage cleaning of the River Rioni bottom from the 7th km elevation up to the sea and currently silted left branch at the Sea confluence.
Currently the work is underway for the development of detailed engineering design for rehabilitation of the Rioni River canal passing by the Town of Poti.