სოფელი ოჟიოს გამანაწილებელი არხის რეაბილიტაციის I ეტაპი დასრულდა
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაციამ“ ახმეტის მუნიციპალიტეტში ზემო ალაზნის სარწყავი სისტემის სოფელ ოჟიოს გამანაწილებლის სარეაბილიტაციო პროექტის I ეტაპი დაასრულა.
პროექტის ფარგლებში მოეწყო 4 კილომეტრამდე დახურული საირიგიაციო ქსელი. მიმდინარეობს შიდა კვლების მოწყობის სამუშაოები, რაც ფერმერებს საშუალებას აძლევთ უშუალოდ ნაკვეთებამდე მიიყვანონ წყალი.
აღდგენილი საირიგაციო არხი „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა, არჩილ ბუკიამ დაათვალიერა და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
ჩატარებული სარეაბილიტაციო სამუშაოების შედეგად, მუნიციპალიტეტში წყალუზრუნველყოფილია სოფ. ოჟიოსა და ხორხელის 150 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი. პროექტის II ეტაპის განხორციელების შემდეგ მუნიციპალიტეტში დამატებით 150 ჰექტარი გახდება სარწყავი წყლით უზრუნველყოფილი.
2012 წლიდან კახეთის რეგიონში განხორციელდა სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 45 სარეაბილიტაციო პროექტი. შედეგად წყალუზრუნველყოფილი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი 15 400 ჰექტრამდეა გაზრდილი.

First stage of rehabilitation of Ozhio distribution canal completed
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Agriculture has completed I stage of rehabilitation project of Ozhio distribution canal of Zemo Alazani irrigation scheme in Akhmeta municipality.
Within the project up to 4 km buried irrigation network has been arranged; Works for arranging furrows are underway, enabling farmers to deliver water directly to their plots.
Archil Bukia –General Director of “Georgian Amelioration” ltd has inspected the rehabilitated irrigation canal and met with local population.
As a result of the works undertaken irrigation water has been supplied to150 ha of agricultural land area of the villages Ozhio and Khorkheli. After implementation of the second stage of the project additional 150 ha will be water supplied in the municipality.
Since 2012, 45 rehabilitation projects of amelioration infrastructure have been implemented in Kakheti region. Consequently, water supplied agricultural land area has increased up to 15 400 ha.