ლამი-მისაქციელის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაცია
სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია ახორციელებს ლამი-მისაქციელის სარწყავი სისტემის რეაბილიტაციას.
მიმდინარეობს ლამი მისაქციელის სარწყავი სისტემის მაგისტრალური არხისა და შტო N1 ის, I და სხვა რიგის გამანაწილებლების რეაბილიტაცია. მაგისტრალური არხის და შტო N1 დამატებითი კვების მოწყობის სამუშაოები (მდ. ნარეკვავიდან).
პროექტის ფარგლებში, მაგისტრალური არხი გაიწმინდება ნატანისაგან, დეფორმირებული, დაზიანებული ფილები შეიცვლება ახალი რკ/ბეტონის ფილებით, შტო-1 გაიწმინდება ნატანისაგან, ფერდები და ძირი შეივსება ბეტონით და მოეწყობა ტორკრეტი, მოეწყობა წყალგამშვები ჭები.
ჩატარებული სარეაბილიტაციო სამუშაოების შედეგად მცხეთის მუნიციპალიტეტის 8 სოფლის (წილკანი, ახალუბანი, წეროვანი, ერედა, ძალისი, მუხრანი, ქანდა, მისაქციელი (ნაწილი) 2200 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი იქნება წყალუზრუნველყოფილი. აღნიშნული ფართობით 2750 კომლი ისარგებლებს.
სარეაბილიტაციო სამუშაოები კომპანიამ 2014 წლის დეკემბერში დაიწყო და მიმდინარე წელს, აპრილში დასრულდება. პროექტის ღირებულებაა 3 224 999 ლარი.
საქართველოს გაერთიანებული სამელიორაციო სისტემების კომპანია მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში 2, ხოლო მთელი საქართველოს მასშტაბით, 36 ხვადასხვა ობიექტზე ახორციელებს სარეაბილიტაციო სამუშაოებს.
სარწყავი და დამშრობი სისტემების რეაბილიტაციის განხორციელება საშუალებას მისცემს ფერმერებს გაზარდონ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის წარმოება 40-50%-ით, შეიქმნება მოსავლის სტაბილურად მიღების შესაძლებლობა, მინიმუმამდე იქნება დაყვანილი ბუნებრივ-კლიმატური პირობებით გამოწვეული უარყოფითი პროცესების გავლენა.

Rehabilitation of Lami-Misaktsieli irrigation scheme
Ministry of Agriculture and United Amelioration Systems Company of Georgia implement rehabilitation of Lami-Misaktsieli irrigation scheme.
Rehabilitation of main canal, branch #1, secondary and tertiary distribution canals of Lami-Misaktsieli irrigation scheme and works for provision of additional feeding of the main canal and branch #1 from the Narekvavi River are underway.
Within the framework of the project, the main canal will be cleaned from sediment, deformed and damaged slabs will be replaced with new reinforced concrete slabs, branch #1 will be cleaned from sediment, bottom and slopes will be filled with shortcrete, and outlet wells will be arranged.
As a result of implemented works, water will be supplied to 2200 ha of agricultural land area of 8 villages of Mtskheta municipality: Tsilkani, Akhalubani, Tserovani, Dzalisi, Mukhrani, Kanda, Misaktsieli (part), and thereby benefitting 2750 households.
The rehabilitation works were initiated by the Company in December, 2014 and will be completed in April of the current year. Total cost of the project amounts to GEL 3 224 999.
United Amelioration Systems Company of Georgia implement rehabilitation works on 36 different items throughout Georgia, including 2 items in Mtsketa-Mtianeti region.
Rehabilitation of irrigation and drainage schemes will enable farmers to increase agricultural production by 40-50%; create opportunity to get stable yield; reduce to a minimum negative impact of processes caused by natural-climate conditions.