დაბა კაზრეთში მაგისტრალურ არხზე წყლის მიმწოდებელი ახალი ნაგებობა მოეწყო
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ მიერ ქვემო ქართლში, ბოლნისის მუნიციპალიტეტის დაბა კაზრეთში მაგისტრალურ სარწყავ არხზე წყლის მიმწოდებელი ახალი ნაგებობა მოეწყო.
შედეგად, გაუმჯობესდა სარწყავი სისტემის ფუნქციონირება, რადგან ახალმა კონსტრუქციამ წყლის უწყვეტი და უსაფრთხო გატარება უზრუნველყო, სრულად აღმოიფხვრა წყლის ფილტრაციის პრობლემა დაზიანებულ მონაკვეთებზე, რაც დიდ დანაკარგს იწვევდა და არხი სრულად ვერ იტვირთებოდა.
ჩატარებული საექსპლუატაციო სამუშაოები განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, რადგან წყალუზრუნველყოფა, საერთო ჯამში, 65 ჰექტარ მიწის ფართობზე გაუმჯობესდა.
კაზრეთის მიმდებარედ არსებულ სასოფლო-სამეურნეო მიწებზე სარწყავი წყლის სტაბილური მიწოდება აგრომოსავლიანობის ერთ-ერთი მთავარი პირობაა. ადგილობრივ ფერმერებს უკვე აქვთ შესაძლებლობა, რომ წყალი მიიღონ დანაკარგის გარეშე, განსაზღვრული გრაფიკით და მოცულობით.

A new water supply structure has been constructed on the main canal in Kazreti.
A new water supply structure has been constructed on the main irrigation canal in Kazreti of Bolnisi Municipality, in Kvemo Kartli region, by “Georgian Amelioration” LTD.
As a result, the functioning of the irrigation system has been improved, as the new construction ensured regular and safe water conduit; The problem of water leakage in the damaged sections was completely solved, which had caused great losses and the canal had not been fully loaded.
The carried out operational works are particularly important, as water supply has been totally improved to 65 hectares of land area.
A regular irrigation water supply to the agricultural lands, surrounding Kazreti, is one of the main conditions for agricultural productivity. Local farmers already have the opportunity to receive water without loss, according to determined schedule and volume.