„საქართველოს მელიორაციისა“ და მსოფლიო ბანკის მისიის წარმომადგენლებმა წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციის წევრებთან შეხვედრა გამართეს
წყალმომხმარებელთა ორგანიზაცია სარწყავი წყლის მართვის სისტემაში ფერმერების ჩართვის საუკეთესო ფორმაა. ასეთი გაერთიანებები მსოფლიოს არაერთ ქვეყანაში წარმატებით ფუნქციონირებს. გაერთიანებას ფერმერები თავად ქმნიან და სარწყავი წყლის მოხმარების პროცესს თავადვე მართავენ.
შპს „საქართველოს მელიორაციისა“ და მსოფლიო ბანკის მისიის წარმომადგენლების წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციის გამგეობის წევრებთან და თანამშრომლებთან გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე მხარეებმა წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციის წინაშე არსებული მთავარი გამოწვევების გადაჭრის გზებზე იმსჯელეს.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, ერთობლივი მუშაობა ხელს შეუწყობს წყალმომხმარებელთა ორგანიზაციების გაძლიერებას, რაც, სამომავლოდ, სარწყავი სისტემების მართვისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების პროცესს მკვეთრად გააუმჯობესებს.
სამუშაო შეხვედრის შემდეგ, მონაწილეებმა ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის მარჯვენა მაგისტრალური არხი დაათვალიერეს. აღსანიშნავია, რომ პირველი წყალმომხმარებელთა ორგანიზაცია (საგარეჯო-1), რომელშიც 184 ადგილობრივი ფერმერია გაერთიანებული, ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის მარჯვენა მაგისტრალური არხის გ-16 და გ-31 გამანაწილებლების არეალში დაფუძნდა და მოიცავს სოფლებს: გიორგიწმინდას, ნინოწმინდას და წყაროსთავს. წყალმომხმარებელთა ორგანიზაცია საგარეჯო-1, „საქართველოს მელიორაციასთან“ მჭიდრო თანამშრომლობით, გეგმავს წევრების სარწყავი წყლით უზრუნველყოფას და სამელიორაციო სერვისების მკვეთრ გაუმჯობესებას.

Representatives of “Georgian Amelioration” and the World Bank mission have held the meeting with the members of the Water Users Organization (WUO)
A Water Users Organization is the best form of engaging farmers in the irrigation water management system. Such unions are successfully operating in many countries worldwide. Farmers create the union themselves and manage irrigation water use process themselves.
At the working meeting held by the representatives of “Georgian Amelioration” ltd and the World Bank mission with the WUO board members and staff, the parties discussed the ways to solve main challenges facing the WUO.
As is was mentioned at the meeting, joint work will facilitate to the strengthening of water users organizations, which will significantly improve the process of irrigation scheme management and agricultural development in future.
After the working meeting, the participants visited the right main canal of Kvemo Samgori irrigation scheme. It’d be noted that the first water users organization (Sagarejo-1), uniting 184 local farmers, has been established in the area of G-16 and G-31 distribution canals of the right main canal of Kvemo Samgori irrigation scheme and includes the villages of Giorgitsminda, Ninotsminda and Tskarostavi.
In tight cooperation with “Georgian Amelioration”, the WUO Sagarejo-1 plans to supply irrigation water to its members and significantly improve amelioration services.