თენგიზ ნასარიძემ წყლის დღისადმი მიძღვნილ ფორუმში მიიღო მონაწილეობა
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა, თენგიზ ნასარიძემ  საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში  მსოფლიო წყლის დღისადმი მიძღვნილ  ფორუმში  მიიღო მონაწილეობა.
სიტყვით გამოსვლისას,  თენგიზ ნასარიძემ საირიგაციო სექტორის წინაშე არსებულ გამოწვევებსა და სარწყავი წყლის რაციონალური გამოყენების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„კლიმატური პირობებიდან გამომდინარე, სულ უფრო მეტი მნიშვნელობა ენიჭება წყლის რესურსების ეფექტიან გამოყენებას. არსებული რესურსების დაზოგვის მიზნით,  აუცილებელია დარგში თანამედროვე ტექნოლოგიების ინტენსიური დანერგვა, რაც გულისხმობს, როგორც მსოფლიოში უკვე კარგად აპრობირებულ წვეთოვან, ისე ახალ საირიგაციო სისტემებს და დანადგარებს, რომლებიც საშუალებას იძლევა,   შემცირდეს წყლის ხარჯი“, - განაცხადა თენგიზ ნასარიძემ.
თენგიზ ნასარიძემ ქვეყანაში წყალსაცავების მშენებლობა-რეაბილიტაციის მნიშვნელობის საკითხზეც ისაუბრა და ყურადღება სექტორში ახალგაზრდა, კვალიფიციური კადრების საჭიროებასა და აუცილებლობაზე გაამახვილა.
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში გამართულ ფორუმში დარგობრივი ორგანიზაციების ხელმძღვანელები და მეცნიერები მონაწილეობდნენ.
22 მარტს, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალური ასამბლეის გადაწყვეტილებით, წყლის რესურსების დაცვის საერთაშორისო დღე აღინიშნება. ამ დღის დაწესებისა და აღნიშვნის მიზანია, მსოფლიო საზოგადოებას კიდევ ერთხელ შეახსენოს, როგორი მნიშვნელობა აქვს წყლის რესურსების მოფრთხილებას და დაცვას.

Tengiz Nasaridze participated in the forum dedicated to the Water Day
Tengiz Nasaridze- General Director of "Georgian Amelioration" Ltd participated in the forum dedicated to the World Water Day, held at the Technical University of Georgia.
In his speech, Tengiz Nasaridze spoke about the challenges facing the irrigation sector and the importance of rational use of irrigation water.
"Due to climatic conditions, more importance is paid to the efficient use of water resources. For saving the existing resources, it is necessary to intensively introduce modern technologies in the field, which means both drip irrigation systems, having already been well approved worldwide and new irrigation systems and devices as well that allow reduction of water discharge”- Tengiz Nasaridze mentioned.
Tengiz Nasaridze also spoke about the importance of construction and rehabilitation of reservoirs in the country and focused on the need and necessity of young, qualified staff in the sector.
Heads of sectoral organizations and scientists participated in the forum held at the Technical University of Georgia.
On March 22, according to the decision of the General Assembly of the United Nations, the World  Water Resources Day is celebrated. The purpose of establishing and celebrating this day is to remind the world community once again how important it is to take care and protect water resources.