სოფელ პირველ ხორგაში დამშრობი სისტემის აღდგენითი სამუშაოები მიმდინარეობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის  მეურნებობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“  სამელიორაციო ინფრასტრუქტურულ პროექტებს   განაგრძობს.
ხობის მუნიციპალიტეტში, დამშრობ სისტემას რეაბილიტაცია უტარდება.  სარემონტო-საექსპლუატაციო ღონისძიებები ხობი-უტორას დამშრობ მასივზე მიმდინარეობს.
სოფელ პირველ ხორგაში ხე-მცენარეებისა  და ნატანი მასისგან   ჯამში 7100 მეტრი სიგრძის სხვადასხვა კატეგორიის შემკრები და კოლექტორული  არხები იწმინდება.
ჩატარებული სამუშაოები მუნიციპალიტეტში 75 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ფართობზე  სადრენაჟე მომსახურებას აღადგენს.
დამშრობ ქსელზე მიმდინარე სამუშაოები, რომელსაც კომპანია საკუთარი ძალებით ახორციელებს ივლისის ბოლოს  დასრულდება.

Restoration works of drainage scheme are underway in the village of Pirveli Khorga
“Georgian Amelioration” ltd under the Ministry of Environment Protection and Agriculture continues amelioration infrastructural projects.
In Khobi municipality, the drainage scheme is being rehabilitated. Repair and operation measures are underway on Khobi-Utora drainage massif.
In the village of Pirveli Khorga, various types of water collecting canals with total length of 7100 meters are cleaned from trees and sedimentation.
The works carried out will facilitate to restoration of drainage services on 75 hectares of agricultural land area in the municipality.
The ongoing works on the drainage network, which the company is carrying out by own resources will be completed by the end of July.